zpět

November Talks 2017 v Praze

Kdy:

vždy v pondělí 6. 11., 13. 11., 20. 11. a 27. 11. 2017 od 18:30 h


Kde:

přednáškový sál Gočár, FA ČVUT, Thákurova 9, Praha 6 – Dejvice

Betlémská kaple – Farshid Moussavi (27. 11. 2017)

vstup volný, bezbariérový

přednášky proběhnou v anglickém jazyce


Pořádá:

Fakulta architektury ČVUT v Praze

Nadace Sto-Stiftung


NOVEMBER TALKS 2017

CONNECTIONS


Cyklus je součástí série “November Talks” (Listopadové promluvy), který 12. rokem organizuje nadace Sto-Stiftung na šesti předních evropských školách architektury. Na FA ČVUT se promluvy uskutečňují třetím rokem a letos se zde představí velká světová jména: jejich působení na globální architektonické scéně představuje výrazné propojení různých kultur.

Výsledky jejich tvorby, publikace teoretických prací i jejich výukové aktivity přesahují hranice regionu, v němž začínali anebo ve kterém dnes působí.

Někteří z nich již přednášeli v dřívějších letech v rámci November Talks na jiných partnerských školách – v Miláně, Štýrském Hradci, Paříži anebo v Londýně.

Letos fakulta na doporučení Sto Stiftung tedy hledala mezi tvůrci, kteří již v rámci tohoto cyklu přednášeli na jiných školách. Co je spojuje...?

Zapojili se do mezinárodního cyklu přednášek. Pracují v mezinárodních souvislostech. Propojení potřebuje česká scéna jako sůl.

Tedy: CONNECTIONS


Informace o přednášejících:


Jacob van Rijs – 6. 11. 2017

MVRDV

Jacob van Rijs je nizozemský architekt a urbanista. Studoval spolu s Winy Maasem a Nathalie de Vries na TU Delft. Brzy poté trojice přátel založila v roce 1993 vlastní architektonickou kancelář MVRDV. Vedle bohaté praxe se věnuje výuce, kdy jako hostující profesor působil na významných školách (Berlage Institute Amsterdam, TU Berlin, Tokyo Institute of Technology a další). Práce Jacoba van Rijse a rotterdamské kanceláře MVRDV byla oceněna mezinárodními cenami a je publikována po celém světě včetně monografických publikací. Jacob je posledním ze slavné trojice, který bude přednášet na ČVUT.

Nathalie de Vries se zúčastnila v roce 2008 prezentace Dutch Ladies, Winy Maas přednášel v rámci Dutch Footprint v roce 2013 v Betlémské kapli.


Rainer Mahlamäki – 13. 11.2017

LAHDELMA & MAHLAMÄKI ARCHITECTS

Profesor Rainer Mahlamäki je finský architekt a děkan Fakulty architektury univerzity v Oulu. Přes dvacet let spolupracuje s kolegou Ilmari Lahdelmou, s nímž založil roku 1997 kancelář Lahdelma & Mahlamäki Architects. Ve svém portfoliu mají významné stavby jak ve Finsku, tak po celé Evropě. Například budovy helsinské university či Muzeum historie polských židů ve Varšavě, které získalo mnohá ocenění, například Chicago Athenaeum – The International Architecture Award.


Kees Christiaanse – 20. 11. 2017

KCAP

Prof. ir. Kees Christiaanse studoval architekturu a urbanismus na TU Delft. Ještě před ukončením studia spolupracoval s Remem Koolhaasem v Office for Metropolitan Architecture (OMA), kde se stal v roce 1983 partnerem. O šest let později založil v Rotterdamu svou vlastní kancelář, nyní KCAP Architects & Planners.

Během své kariéry Kees kombinuje praxi s výukou a výzkumem; pracoval na prestižních universitách a výzkumných pracovištích (TU Berlin, ETH Curych či Future Cities Laboratory v Singapuru). V roce 1993 se zúčastnil v Praze sympozia „Dutch model of social housing“, které pořádala CSAF ve spolupráci s Útvarem hlavního architekta. Podílel se výrazně na přípravě Hafen city v Hamburgu. V roce 2009 se stal kurátorem 4. Mezinárodního architektonického bienále v Rotterdamu s názvem „Open city – Designing Coexistence“. V roce 2016 mu bylo uděleno ocenění „2016 RIBA International Fellowship“ za jeho přínos v architektuře.


Farshid Moussavi – 27. 11. 2017

Farshid Moussavi Architecture (FMA)

Farshid Moussavi je architektka, vedoucí kanceláře Farshid Moussavi Architecture (FMA) a profesorka Harvardské university. Na přelomu století spoluzaložila londýnský ateliér Foreign Office Architects (FOA), který se proslavil jako jedna z nejkreativnějších kanceláří – zahrnující jak architekturu, urbanismus, tak tvorbu krajinářskou.

Farshid Moussavi získala vzdělání na Harvard’s Graduate School of Design, University College London a Dundee University, vyučuje a externě působí na mnoha akademických institucích po celém světě. V roce 2015 byla zvolena členkou Královské akademie umění v Londýně. Ve třech významných publikacích – Function of ornament, Function of form a Function of style – rozvádí do šířky svůj výzkum a výuku na Harvardu.