zpět

Funkční podhled StoSilent Distance umožňuje adekvátní prostorovou akustiku v památníku 9/11 Memorial

Dvě devět metrů hluboké vodní nádrže slouží jako memento tragédie na místě bývalých zobrazit obrázek v plné velikosti

Dvě devět metrů hluboké vodní nádrže slouží jako memento tragédie na místě bývalých "dvojčat" Světového obchodního centra (c) Pygmalion Karatzas / Arcaid

Tam, kde až do 11. září 2001 stál World Trade Center s do té doby nejvyššími budovami v New Yorku, se dnes nachází památník 9/11 Memorial – pomník pro téměř 3000 obětí teroristického útoku. K pečlivě vybraným materiálům, které jsou v památníku použity, patří i funkční podhled StoSilent Distance.


Duby osázená plocha podobná náměstí obklopuje dvě vodní nádrže, které kopírují půdorys Twin Towers. Voda zde padá do hloubky 9 metrů jako vodopád. Jediná budova na Ground Zero je návštěvnický pavilon, který je současně vstupem do podzemního muzea. Se svými sklonitými transparentními a reflexními povrchy chce pavilon poutat pozornost, vybídnout návštěvníky ke vstupu, pohledu dovnitř a k dotyku. V interiéru ční k vrcholu skleněné pyramidy atria dva originální konstrukční stavební prvky jako relikty oné tragédie. Pod oběma vodními nádržemi se nachází prostory historické a pamětní výstavy. Naproti oběma halám s jednotlivými exponáty působí tyto prostory spíše intimně a osobně. Ukazují také portréty a filmové záběry lidí, kteří přišli při útoku o život.


„Reflecting Absence“ – i podhled StoSilent Distance slouží základnímu mottu památníku

Ztvárnit pomník tohoto druhu vyžadovalo od všech zúčastněných velkou schopnost vcítění. Dojem z prostoru muzea měl být působivý, avšak nikoliv tísnivý. Podařilo se to i díky použití špičkových materiálů, které se nestaví do popředí a které napomáhají vytvořit v prostoru citelnou prázdnotu. „Reflecting Absence“ (Odraz nepřítomnosti) je totiž hlavním motem památníku. K vybraným materiálům, které byly použity při stavbě muzea, patří i podvěšený funkční podhled StoSilent Distance. Podhled navržený a realizovaný newyorskými specialisty z Pyroc Inc. slouží nejen správně fungující prostorové akustice, ale splňuje i nejvyšší nároky muzea na vzhled povrchu. Omítnutý funkční podhled absorbuje zvuk v širokém spektru, zkracuje ozvěnu a snižuje hluk.

Akustický podhled beze spár StoSilent Distance je lehký, tuhý a stabilní

Systém StoSilent Distance je použitelný jako podvěšený podhled nebo stěnový obklad s dutinou. Je možné s ním vytvořit plochu do 200 m2 nebo s délkou strany 20 m bez dilatační spáry. Systém StoSilent Distance je proveditelný také v nehořlavé a flexibilní variantě s minimálním poloměrem 5 m. Standardní verze systému se montuje na kovovou podkladní konstrukci podle EN 13964 a může být opatřena povrchovou úpravou StoSilent Top (250 barevných odstínů) v nejjemnější struktuře, popřípadě se strukturovanou silikátovou akustickou povrchovou úpravou StoSilent Decor M (450 barevných odstínů). Všechny desky systému se vyznačují nízkou hmotností, vysokou tuhostí a minimální dilatací vlivem vlhkosti a teploty. Velké formáty (až 2,40 x 1,20 m) snižují počet styčných spár a minimalizují objem stěrkování a broušení. Do podhledu se dají snadno integrovat osvětlovací tělesa, ventilátory nebo skryté reproduktory. Odzkoušené hodnoty absorpce zvuku se mění podle druhu desky, tloušťky skladby a druhu povrchové úpravy mezi 0,40 a 0,80 (ɑw podle EN ISO 11654).

Užitná hodnota a přednosti systému StoSilent Distance jsou zřejmé na první pohled

 • Podhled lze realizovat beze spár až do plochy 200 m2 nebo 20 m délky strany
 • Vhodný je také pro zakřivené plochy a klenby
 • Podle varianty systému je vhodný též pro vlhké prostory
 • Nízká hmotnost
 • Vysoká tuhost
 • Nepatrná dilatace vlivem vlhkosti a teploty
 • Se vzduchotěsným kašírováním
 • Snadné zpracování díky homogenní struktuře desek
 • Kryje instalační rozvody objektu
 • Bezpečně provětrává
 • Odzkoušené hodnoty absorpce (podle druhu desky, tloušťky skladby a druhu povrchové úpravy): 0,40 - 0,80 (ɑw podle EN ISO 11654)
 • Hořlavost (třída) A2-s1, d0 nebo B-s1, d0 podle EN 13501-1, podle charakteristiky

Ke stažení

Akustika - přehled služeb
Akustika systémy akustických panelů, stropní prvky, akustické omítky, design a akustika aj.

Kontaktujte nás

Hlavní sídlo společnosti

Hlavní sídlo společnosti 

Čestlice 271
Dobřejovice

tel.: +420 225 996 311